Kdy se nebankovní hypotéka bez registru vyplatí

Hypotéky coby speciální typy půjček, které slouží ke koupi nemovitosti, existují již spoustu let. Za tu dobu se rozrostly do celé škály druhů a typů, aby si každý zájemce mohl najít takový, který mu bude vyhovovat. Je také pravdou, že se v současné době jedná o nejčastěji používaný způsob financování koupě nemovitosti, zvláště mezi mladými lidmi, kteří doposud neměli příležitost si tak velkou částku našetřit a kteří nemají dům či byt, který by mohli prodat a z výtěžku si koupit ten nový.

graf růstu cen nemovitostí

Jedním z poměrně populárních typů je pak nebankovní hypotéka bez registru. Ta je určena především lidem, kteří již mají někde nějaké závazky, například aktuálně splácí nějakou jinou půjčku. Tím je dostupnější pro širší škálu klientů a umožní jim mít vlastní bydlení.

Ovšem jednou z věcí, o které se žadatelé příliš nezajímají je to, zda se jim ona hypotéka vůbec vyplatí. Samozřejmě, je jasné, že zaplatíme poskytovateli více peněz, než kolik nám poskytl. Koneckonců, právě tímto způsobem dosahuje zisku. Přesto to nemusí nutně znamenat, že na celé věci budeme tratit.

hypoteční kalkulačka

Ceny nemovitostí totiž prakticky neustále rostou, v současné době rychlejším tempem než kdy předtím. Pokud ji tedy koupíme nyní, je dost dobře možné, že za pár let bude mít mnohonásobně vyšší hodnotu – vyšší než celková částka, kterou za ni zaplatíme, i když započítáme veškeré úroky a jiné poplatky.

Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že aby její cena rostla, musíme ji udržovat v dobrém stavu. To samozřejmě není problém, pokud v ní bydlíme, případně ji pronajímáme. Avšak tyto práce kolem domu rozhodně něco stojí, ať už se jedná o různé drobné opravy, pravidelné malování či další nutné věci. A pokud nejsme opatrní, i tato částka může dosáhnout poměrně velké výše.

Pokud tedy chceme koupit nemovitost jako investici, je dobré si spočítat, zda se nám to skutečně vyplatí. Zdaleka ne vždy je to totiž to nejvhodnější řešení.