Minimum musíme dostat

I když míváme my zaměstnanci nejednou neodbytný pocit, že nás naši chlebodárci berou na hůl, že nám zaměstnavatelé platí méně, než kolik bychom si zasloužili a než jsme jim svou prací vydělali, jedno je jisté. A sice skutečnost, že nás ani ten nejskoupější zaměstnavatel nesmí odírat bezmezně, že je každopádně povinen dodržovat aspoň určité záruky, které jsou zaměstnancům dány a které nelze obejít.

Mezi takové záruky, jež naši zaměstnanci mají, patří dva ohledy týkající se minimálních příjmů – minimální mzda a minimální hodinová mzda.

čas jsou peníze

Každý, kdo pro někoho pracuje, tak má rozhodnutím státu zaručeno, že si měsíčně přijde na alespoň striktně danou částku, pod niž nemůže mzda klesnout, a že bude pobírat i alespoň stejně zaručenou minimální částku v průměru za každou odpracovanou hodinu.

A protože se nejspíše vždycky najde někdo, kdo se pokusí to obejít a vzít zaměstnance na hůl, je lepší, když my zaměstnanci neponecháme nic náhodě a provedeme si třeba i jen tak pro jistotu i sami výpočet hodinové mzdy, abychom se ujistili, že je vše takové, jaké to má být.

kreslené finance

Díky takové internetové kalkulačce hravě zjistíme, kolik za svých stávajících pracovních podmínek za hodinu dostáváme, a máme tak záruku, že nás nikdo neošidí.

A proč je i ona hodinová mzda důležitý faktor? Proč bychom se neměli nikdy spokojit jenom s výší platu, kterého se nám dostává? Je to prosté. Mohlo by se totiž stát, že by člověk musel pracovat dnem i nocí, aby dostal určitou výplatu, a kdyby se to pak přepočetlo, vyšlo by, že vlastně vychází za každou hodinu odvedené práce jenom učiněná almužna. A to nelze dopustit, stejně jako nelze dopustit, aby lidé brali za normální práci žalostnou mzdu.

A proto neváhejte a sledujte nejen to, kolik si vyděláváte, ale i za kolik práce svoji odměnu dostáváte. Abyste nakonec nebyli pomalu novodobými otroky, kteří pracují za minimum tolik, že už jim vlastně ani nezbývá čas na život.