Energetizující kokosová voda

Kokosáky, kokosky, makronky, to vše máme spojené leckdy s vánočními svátky, ale nejen o Vánocích si můžeme dopřát kokosový ořech. Dnes už není svátkem moci si ho v obchodě koupit pro vlastní potěšení a pochutnání, jako tomu bylo před třiceti lety, kdy býval nedostatkovým zbožím. Kokosový ořech sice roste hodně daleko od nás a najdeme ho například v jižní Americe v Bolívii, Brazílii či Mexiku anebo na Filipínách, v Malajsii, Thajsku, Vietnamu. Radost svými plody dělá domorodcům na Madagaskaru i v Nové Guinei. Ale i u nás si na něm můžeme díky letecké dopravě pochutnávat a že chutná skvěle!

kokosová palma

Roste na kokosové palmě, která se nazývá kokosovník ořechoplodý a plodí až po celých dlouhých sedmi letech růstu. Jedná se o velmi vysoký strom, který se už dnes pěstuje zcela cíleně, a to právě pro svou oblibu a neméně je důležitý i pro místní, kteří z něho využijí téměř vše. Je zdrojem hlavně výživy. Díky svému pestrému obsahu živin nevědomky bojuje i proti podvýživě dětí a slouží proto i jako základní potravina pro spoustu světové populace. Listy kokosovníku používají místní jako krytinu na střechy svých skromných domků.

My známe z obchodů klasický kokos uzavřený ve hnědé tvrdé skořápce. Tento plod má bohaté využití a je velmi vydatným zdrojem energie. Využívá se v potravinářském průmyslu, a i v kosmetice. Zvláště ženy milují jemnou vůni kokosu v tělových mlécích, v mléčných gelech na sprchování a kokosovou vůni, která evokuje dálné tropy nacházíme i ve vůních a parfémech.

kokosová voda

Velkým zdrojem energie, jak již bylo popsáno výše, je právě i kokosová voda. Pozor, nepleťte si ji s kokosovým mlékem – to vzniká lisováním bílé dužniny. Ale kokosová voda se vyskytuje uvnitř plodu zcela přirozeně a je bohatým zdrojem vápníku, vitamínů C, B 6 a B 12, aminokyseliny, antioxidanty, hořčík, fosfor. Kromě toho je jedním z nejlepších elektrolytů, které se vyskytují ve volné přírodě. Je čistě přírodní a naprosto zdravě filtrovaná, protože prochází od kořene rostliny přes její cévy až do jádra plodu. Uchovává si svou sterilitu a bohatost výživových látek. Kokosovou vodu si již bez pracného dloubání rovnou můžete zakoupit v bio kvalitě bez konzervantů a přidaných cukrů jako hotový nápoj.