Je volba zubního kartáčku skutečně tak důležitá a je lepší manuální nebo elektrický?

Čištění zubů je velmi důležité, neměli bychom na něj zapomínat a pravidelně se ústní hygieně věnovat. Přemýšlíte, jaký zubní kartáček by byl nejvhodnější?

Je volba zubního kartáčku skutečně tak důležitá a je lepší manuální nebo elektrický?

Že bychom si měli čistit zuby denně a to dvakrát vždy po dobu minimálně dvou minut jistě ví každý. Občas se stane, že zapomeneme, někdy se nám nechce a pokud je takových dní více, než je zdrávo, zaděláváme si na velký problém. Každý kdo si to zažil, ví, že bolest zubů patří k těm vůbec nejhorším zážitkům, péče o zuby je důležitou prevencí, která nám pomáhá se vyhnout problémům. Navíc nové zuby nejsou levnou záležitostí, proto bychom o ty své měli dobře a pravidelně pečovat, no a v neposlední řadě je dobré uvědomit si, že úsměv může být dokonalý jen tehdy, máme-li všechny zuby na svém místě. V péči o zuby nám pomáhají zubní kartáčky, jak moc je kvalitní kartáček důležitý?

pexels-photo-3654607

Manuální nebo elektrický?

Používat raději elektrický nebo manuální zubní kartáček? To je docela správná otázka, protože ze všech stran se na nás valí nejrůznější reklamy a informace, ze kterých můžeme být zmatení. Ani samotní odborníci nemají úplně jasnou odpověď, protože každý z kartáčků má své výhody i nevýhody. Zatímco manuální kartáček, je-li správně vybraný, představuje šetrnější čištění, ten elektrický se zase postará o to, aby byla dutina ústní vyčištěná dokonale, navíc napodobuje přesně ty pohyby, jakými bychom si zuby čistit měli.

Manuální zubní kartáček by měl mít co nejmenší hlavu a klidně se dovoluje u dospělých používat ten dětský, měl by mít husté a velmi jemné štětinky. V kombinaci se správnými pohyby, které vás může naučit především dentální hygienička, představuje to, co potřebují zuby každého z nás, aby zůstaly krásné, čisté a zdravé. Jenže, co si budeme nalhávat, správně si čistit zuby není zrovna snadné, tak jsou zde elektrické kartáčky, které tyhle pohyby v dutině ústní napodobují. Ovšem elektrické kartáčky už nejsou tolik šetrné a mohou na zuby a dásně příliš tlačit. I zde platí, že by hlavice měla mít na husto postavené a jemné štětinky.

pexels-photo-4009777

Už od malička

Zubní kartáček bychom měli používat pravidelně, po celý život a samozřejmě už od malička. Čím dříve si malé děti osvojí pravidelné čištění zubů a naučí se s kartáčkem pracovat, tím lépe. Mimochodem i dětem můžeme v předškolním věku pořídit elektrický zubní kartáček, což pro ně může být vítanou změnou i zábavou. Kromě toho je dobré doplňovat ústní hygienu i o čištění mezizubních prostor, právě mezi zuby nám totiž zůstává mnoho zbytků potravy.

Zuby jsou důležité a dobře nám slouží, proto bychom jim to měli vrátit správnou a důkladnou péčí.